مرکز خرید زغال پسته با قیمت ارزان

زغال پسته یکی از بهترین انواع زغال ها به شمار می رود و بیشترین مصرف را در بین دیگر مواد مشابه به خود اختصاص داده است. از موارد استفاده آن می توان به کباب کردن گوشت و گرم کردن محیط اطراف اشاره نمود. مرکز خرید زغال پسته انواع محصولات خود را با قیمت ارزان و تخفیفات ویژه عرضه می نماید.

مرکز خرید زغال پسته با قیمت ارزان

شناخت کلی زغال پسته

شناخت کلی زغال پسته برای اینکه بتوانیم انرژی حرارتی مناسبی برای پختن غذا یا گرم کردن محیط یا استفاده های دیگر داشته باشیم نیاز است تا از یک منبع انرژی سالم استفاده نماییم. زغال پسته یکی از منابع انرژی سالم به شمار می رود که برای محیط زیست هیچ آلودگی ندارد و به آن آسیبی وارد نمی کند. برای تهیه زغال های پسته نیازی نیست تا درختان پر ثمر را قطع نماییم، زیرا این نوع زغال اغلب از خاک اره و خاک چوب و دیگر مواد اولیه تهیه می شود.

زغال ها با توجه به فرایند تولید دارای کیفیت های مختلفی هستند. برای اینکه بدانیم کدام زغال کیفیت بالاتری دارد، نیاز به شناخت انواع این محصولات داریم.
برای تهیه زغال ها از روش های متنوعی استفاده می گردد و اگر هنگام تولید دقت لازم صورت گیرد زغال های درجه یکی تولید خواهند شد.

برای اینکه زغال مرغوبی داشته باشیم، تنها کافی است کربنی که در مواد اولیه وجود دارد طی فرایند اولیه، حرارت ببیند و سپس خنک گردد تا در نهایت زغال یا محصول نهایی را به دست آوریم.
حرارتی که به مواد اولیه وارد می آید، باید استاندارد لازم را داشته باشد، در غیر این صورت کربن ها از بین خواهند رفت و تنها خاکستر خواهیم داشت. به طو کلی با استفاده از دو روش سنتی و صنعتی زغال پسته را فراوری می نمایند.
در صنعت استفاده های متعددی از این زغال می شود. در ادامه مطالب با زغال پسته و فواید آن، بیشتر آشنا خواهید شد.

مواد تشکیل دهنده زغال پسته

مواد زغال پسته بیشتر از چوب های خشک تنه درخت و پوست پسته تهیه می گردد. پسته از جمله محصولاتی است که در صنایع مختلف کاربرد خاص خود را دارد، اما در این بخش تنها قصد داریم به معرفی مواد تشکیل دهنده زغال پسته و کمی هم در مورد کاربرد آن در صنعت بپردازیم. 

در کشور عزیزمان حجم زیادی از اراضی باغات را درخت های پسته به خود اختصاص داده است و روز به روز به میزان این اراضی اضافه می گردد. این حجم درختان و تولید پسته، زمینه هایی را فراهم آورده تا بتوان زغال های با کیفیتی را تهیه نمود. پوست پسته بهترین ماده اولیه جهت زغال به شمار می رود.

افراد زیادی پس از خوردن مغز پسته، پوست آن را دور می ریزند، اما همین مواد که در نگاه اولیه از ضایعات به شمار می روند و همواره دور ریخته می شوند، زغال های مرغوبی را می توان با استفاده از آن ها تولید نمود.
دستگاه فراوری زغال می تواند پوست پسته را تبدیل به زغال های قابل مصرف نماید. در ادامه به معرفی جزئیات مواد اولیه زغال پسته خواهیم پرداخت. این مواد اولیه عبارتند از:

 • تا 80 درصد این نوع زغال خاک اره می باشد.
 • به میزان 10 درصد از پوست پسته، به همراه مواد سلولزی استفاده می گردد. البته این میزان را می توان از پوست های دیگر درختان مانند گردو، فندق، بادام و … استفاده نمود، ولی در اینجا زغال مورد نظر ما پوست پسته است.
 • به مقدار 10 درصد نیز خاک زغال به کار می برند.

انواع زغال پسته در ایران

انواع زغال پسته در ایراندر متن زیر به معرفی انواع زغال پسته پرداخته ایم. انواع زغال های پسته با توجه به روش تولید، حجمی که عرضه می گردد و مواد تشکیل دهنده و … با یکدیگر تفاوت هایی دارند، که در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت:

 • زغال های پسته از نظر شکل و اندازه از تنوع خاصی برخوردارند. در هنگام تهیه، زغال ها را در قالب های متنوعی می ریزند، ممکن است شکل قالب ها، دایره ای، مربعی، مستطیلی، سکه ای، مکعبی، شمش و … باشد.
 • از نظر نوع حجم ارائه نیز ممکن است به صورت فله ای در داخل گونی عرضه شوند و یا در بسته بندی های متنوع در حجم های گوناگون ارائه گردند.
 • برخی از زغال های پسته با توجه به جنس مواد اولیه به رنگ های مختلفی تهیه می گردند. زغال سفید، یکی از انواع زغال های مرغوب پسته به شمار می رود.
 • از نظر تولید نیز انواع زغال ها به دو دسته تقسیم می شوند. در روش سنتی از چوب خشک شده درخت پسته  زغال تهیه می کردند، اما در روش مدرن با استفاده از دستگاه های پیشرفته زغال های فشرده شده پسته را تهیه می کنند.

تفاوت زغال پسته با زغال معمولی

زغال از زمان های بسیار دور مورد استفاده افراد قرار می گرفت، زیرا مصارف مختلفی از آن به عمل می آمده ست، به خصوص در تهیه کباب ها، استفاده در قلیان، تا دم کردن چای زغالی و گرم کردن کرسی ها بسیار مفید بودند.
در زمان حال هم استفاده از انواع زغال ها در خانه ها و رستوران جهت گرم کردن و آماده کردن کباب، سفره خانه های سنتی و مجالس مورد استفاده قرار می گیرند.
اما آیا با تفاوت زغال های قدیمی و مدرن و نحوه استفاده از هر یک آشنایی دارید. در متن زیر به معرفی هر یک از زغال های معمولی و مدرن پسته خواهیم پرداخت تا از تفاوت این دو زغال آگاه شوید.

ابتدا به معرفی زغال های معمولی پسته می پردازیم. قبل از اینکه زغال های مدرن وارد چرخه مصرف گردند، از زغال های پسته معمولی استفاده می کردند. این نوع از زغال ها به وسیله بریدن تنه های درختان و شاخه ها تهیه می گردید.

پس از بریدن شاخه درختان، آن ها را در معرض حرارت ملایم قرار می دادند تا کم کم پخته شود، بعد آنها را درون گودالی می ریختند تا حرارت آنها خاموش گردد و به اصطلاح خفه گردند، پس از این مرحله تبدیل به زغال های قابل استفاده می شدند و حالت سفت و سختی به خود می گرفتند.
پس نتیجه می گیریم یکی از تفاوت های اصلی زغال های معمولی با فشرده نحوه تولید و مواد اولیه این محصولات است.

حال به معرفی زغال پسته فشرده می پردازیم. کشور چین اولین تولید کننده این نوع زغال است. در کشور ما نیز ابتدا این محصولات از چین وارد می شدند.
زغال فشرده پس از مدت کوتاهی مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفت، به همین دلیل صنعت گران کشور تصمیم به تولید دستگاه های فشرده سازی زغال گرفتند تا بتوانند نیاز داخلی کشور را تامین کنند.
در حال حاضر زغال فشرده در حجم بالا در کشور تهیه می گردد، تا جایی که نیاز های کشورهای همسایه و خاورمیانه را به این ماده ارزشمند تامین می کنیم.
برای اینکه با تفاوت زغال معمولی و فشرده بیشتر آشنا شویم لازم است تا در مورد ترکیبات و مواد اولیه زغال فشرده بیشتر بدانیم. این نوع زغال از سه ماده اصلی به وجود می آید، این سه ماده عبارتند از:

 • خاک اره هایی که برای ساخت محصولات چوبی، قابل استفاده نیستند.
 • پوست پسته که بعد از مصرف مغز پسته به عنوان ضایعات دور ریخته می شود و برای دوام بیشتر زغال فشرده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • خاک زغال

این سه ماده اصلی را با هم ترکیب می نمایند و طی چند مرحله، توسط دستگاه ها به محصول نهایی، که همان زغال فشرده است تبدیل می نمایند. در ادامه به جزئیات تولید زغال فشرده خواهیم پرداخت.

از جمله دستگاه هایی که برای تهیه زغال نیاز داریم عبارتند از:

 1. دستگاه سرند: از این وسیله جهت الک کردن خاک اره استفاده می نمایند.
 2. دستگاه خردکن: جهت خرد کردن خاک زغال و مواد سلولزی به کار برده می شود.
 3. خشک کن: بخشی است که رطوبت موجود در مواد اولیه را می گیرد. این دستگاه باید توانایی زدودن رطوبت هم از درون و هم از بیرون مواد را داشته باشد.
 4. دستگاه مکش توربینی: از این دستگاه جهت مکش خاک اره از دستگاه خشک کن به سمت سیکلن استفاده می گردد.
 5. دستگاه سیکلن: این ابزار توسط نیروی گریز از مرکز مواد را به دستگاه فشرده ساز ارسال می کند.
 6. دستگاه فشرده ساز یا اکسترودر: این بخش شامل قطعاتی است که موجب فشرده سازی مواد اولیه می گردد و در نهایت زغال مرغوبی را تهیه می کند. این زغال را بریکت می نامند، زیرا هنوز کاملا آماده استفاده نیست و نیاز است تا وارد کره صنعتی گردد.
 7. کوره صنعتی: حالا که بریکت وارد کوره صنعتی گردید، در برابر حرارت غیر مستقیم قرار می گیرد. به عبارت دیگر بریکت در محیط خلع قرار داده می شود و حرارت را به صورت غیر مستقیم به بریکت وارد می آورند.    

احتمالا تا اینجا با بیشتر تفاوت های زغال فشرده و معمولی پسته آشنا شده اید. در متن زیر به برخی از تفاوت های اصلی این دو نوع زغال پرداخته ایم:

 1. در تولید زغال های پسته نیازی نیست تا تنه درختان را قطع کنیم، از این نظر آسیب کمتری به محیط زیست وارد می شود.
 2. مواد اولیه زغال پسته به وفور قابل دسترسی است.
 3. زغال پسته در بسته بندی های با کیفیت نگهداری می شوند و تا مدت ها می توان از آن ها استفاده نمود.
 4. این نوع زغال کارایی بیشتری نسبت به زغال معمولی دارد.
 5. همچنین تولید زغال پسته نیاز به هزینه کمتری دارد و در نهایت مصرف کننده نیز مبلغ کمتری برای تهیه این محصول خواهد پرداخت.

موارد مصرفی زغال پسته

موارد مصرفی زغال پستهشما خیلی از ما در مصارف روزانه خود از زغال استفاده نماییم. از کاربرد زغال پسته می توان به موارد بسیاری اشاره نمود. در متن زیر به برخی از این موارد اشاره کرده ایم:

 1. برای پخت انواع مواد غذایی در دل طبیعت یا در خانه بهترین انتخاب هستند، زیرا این نوع از زغال ها دود نمی کنند و ایجاد سرگیجه نمی کنند و از طرفی بو ندارند.
 2. بسیاری از افرادی که از نعمت گاز بی بهره اند جهت گرم کردن خانه های خود از زغال های گوناگون به خصوص زغال پسته استفاده می کنند، زیرا این زغال را می توان در تمامی روزهای سال یافت و مصرف نمود. در اکثر کشورها مردم جهت گرم کردن محیط خانه، از این نوع زغال استفاده می نمایند.
 3. از این نوع زغال در صنایع آرایشی و بهداشتی، به خصوص برای تهیه خمیر دندان استفاده می نمایند، زیرا کربن موجود در آن، موجب تمیزی و سفیدی دندان ها می گردد. همچنین به دلیل خاصیت تمیز کنندگی در تولید برخی از شامپوها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. در صنعت فولاد سازی جهت ذوب فلزات مختلف از این زغال به عنوان سوخت استفاده می کنند.
 5. همچنین از این محصول جهت ساخت ماسک ضد گاز بهره می برند.
 6. در تولید نقوش هنری نیز از انواع زغال به خصوص زغال پسته استفاده فراوانی می شود.
 7. در صنعت داروسازی نیز از زغال پسته استفاده می نمایند. 
 8. در کبابی ها و رستوران ها از زغال به وفور استفاده می گردد.
 9. همانطور که گفته شد زغال خاصیت پاک کنندگی قوی دارد و در کرم های مختلفی جهت پاکسازی پوست استفاده می شود. 

سرعت سوختن در زغال پسته

سرعت سوختن زغال پسته به برخی از عوامل از جمله کیفیت و فرایند تولید آن بستگی دارد. هر چه زغال حرارت بیشتری تولید کند و کند تر بسوزد بهتر خواهد بود، زیرا دیرتر خاموش می شود و به مدت طولانی می توان از آن استفاده کرد.

زغال پسته با کیفیت از آن دسته زغال هایی است که دود نمی کند، هیچ بو یا گازی از خود منتشر نمی نماید، جرقه نمی زند و ذرات آن به اطراف پراکنده نمی شوند، همچنین خاکستر چندانی تولید نمی کند، هیچ گونه نم یا رطوبتی ندارد و کاملا خشک است.

به طور کلی می توان گفت سرعت سوختن زغال پسته بالاست، تا مدت های طولانی می سوزد و خاموش نمی گردد و از این نظر صرفه اقتصادی زیادی برای مصرف کننده دارد.

بهترین نوع خرید زغال پسته

بهترین نوع خرید زغال پستهبا خرید زغال پسته مرغوب می توانید به راحتی و بدون ایجاد مشکل از آن استفاده نمایید. برای اینکه خرید خوبی داشته باشید لازم است تا چند نکته را در نظر بگیرید.

اگر جهت کباب کردن مواد غذایی زغال را تهیه می کنید، سعی کنید محصولی را انتخاب نمایید که خاکستر کمتری تولید کند. اگر می خواهید زغال با کیفیتی خرید نمایید به موارد زیر توجه کنید. متن زیر چند نمونه از نشانه های زغال مرغوب را ارائه کرده است.

 1. زغال خوب سریع خاموش نمی گردد.
 2. سریع روشن می شود و برای روشن ماندن نیازی به باد زدن ندارد.
 3. بهترین زغال به هیچ عنوان دود زا نیست.
 4. زغال با کیفیت دوام بالایی دارد.
 5. پس از روشن شدن، بدون بو و گاز باشد و در فرد، حالت سرگیجه ایجاد نکند. 
 6. هنگام سوختن حرارت زیادی تولید نماید.
 7. به هیچ عنوان در حال سوختن ذراتی به اطراف پخش ننماید.
 8. و در نهایت نباید خاکستر چندانی تولید کند. 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.