🔹 مجموعه زغال بریشان شما را به خرید بهترین انواع زغال ها دعوت می نماید.
✅ مختص افرادی که زغال خوب می خواهند ولی نمی دانند از کجا تهیه کنند.
🔸 کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید.

قیمت زغال کبابی در بازار

چه نوع چوبی برای تولید زغال کبابی مناسب است؟ چه عواملی در تعیین و تغییر قیمت انواع زغال کبابی در بازار شهرهای مختلف تاثیرگذار هستند؟ همانطور که می دانید زغال کبابی از جمله پرمصرف ترین تولیدات این حوزه به شمار می رود که همین امر باعث تولید انبوه انواع آن در مناطق مختلف کشور شده است. چوب مناسب برای زغال کبابی را باید به دو دسته چوب های جنگلی و باغی اشاره نمود که تولید کنندگان اغلب از چوبهای باغی مانند چوب مرکبات، پسته، بادام،اُکالیپتوس، انجیر و … استفاده می کنند. البته هر چقدر میزان رطوبت چوب بالاتر باشد کیفیت زغال کبابی تولیدی نیز بالاتر خواهد بود، همین امر نیز دلیلی بر تولید این نوع زغال با حجم بالا در مناطق شمالی یا استفاده از چوب مرکبات شمال در کورهای استان هایی مانند فارس جهت تولید زغال کبابی شده است.

بنابراین نوع چوب و قیمت فروش هر کیلو از آنها تاثیر مستقیمی بر تعیین قیمت زغال کبابی در بازار دارد که معمولاً در اواخر پاییز و فصل زمستان به علت عرضه انواع چوب مرکبات با حجم بالا به تولید کنندگان زغال، قیمت انواع زغال کبابی کاهش می یابد و خریداران عمده می توانند بهترین نمونه ها را با سود مناسب از نمایندگان پخش یا شرکت های تولیدی خریداری نمایند.

قیمت زغال در بازار به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد؛ از جمله مهمترین علل در قیمت زغال نحوه خرید آن است.قیمت زغال کبابی در بازار

مراحل تولید زغال به چه صورت است؟

مراحل تولید زغال به چه صورت است؟زغال چیست و چه کاربردهایی دارد? زغال چگونه و از چه موادی ساخته می شود? مراحل تولید زغال چگونه است و آیا بر قیمت آنها موثر می باشد?
اینها بخشی از سوالاتی است که می تواند، ذهن هر کسی را به خود مشغول کند؛ امروزه زغال کاربردهای بسیاری دارد و از آن برای رفع فعالیت های روزانه استفاده می شود.

به طور کلی زغال از سوختن اندام های گیاه به دست می آید و ماده ای است اسفنج مانند و به رنگ سیاه که تقریبا بخش زیادی از آن را کربن تشکیل داده است.
از این رو کربن نقش زیادی در تولید گرما به عهده دارد، علت آن که از داغ کردن و یا سوزاندن چوب، زغال پدید می آید هم، می تواند همین باشد.
در گذشته از زغال برای تولید و ساخت باروت استفاده می کردند زیرا حرارت تولید شده از زغال به طور تدریجی و اندک است، همچنین زغال نوعی عایق نیز به شمار می رود.

زغال معمولا به دو صورت سنتی و یا صنعتی تولید می شود که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشد؛ برای ساخت زغال از پوست درختان، خاکه اره، پوست برخی میوه ها و … بهره می برند.
برای تولید زغال صنعتی از دستگاه ها و کوره های پیشرفته و مدرن استفاده می شود که روند تولید زغال را به طور چشمگیری کاهش می دهد.
از این رو علاوه بر تولید زغال می توان از گازهای مساعد شده از چوب نیز بهره گرفت به طوری که پس از قرار دادن چوب ها در کوره مخصوص زغال پزی، گازهای نهفته شده در چوب ها آزاد و از طریق منافذ مخصوصی به محفظه های ذخیره منتقل می شوند.
از گازها ذخیره شده برای تولید استون، الکل، اسید استیک و به طور کلی ساخت مواد شیمیایی استفاده می شود.

درحالی که برای تولید زغال به صورت سنتی از هیچ گونه دستگاهی استفاده نمی شود؛ هیزم ها را در هوای آزاد آتش می زنند و از آن زغال به دست می آورند.
این روش در گذشته در برخی از کشورها رواج داشته است اما با توسعه صنعت و علم از این روش کمتر برای ساخت زغال استفاده می شود.
یکی از معایب ساخت زغال به روش سنتی می توان به هدر رفتن گازهای نهفته در چوب اشاره کرد چرا که چوب ها در هوای آزاد سوزانده می شوند و هیچ محفظه ای برای جمع آوری آنها وجود ندارد.

باید توجه داشت که روش تولیدی زغال بر قیمت آنها نیز تاثیرگذار می باشد زیرا هرچه زغال با کیفیت تر باشد بدون شک بر قیمت آن نیز افزوده می شود.

در زیر مراحل تولید زغال نام برده شده است:

 • تهیه چوب و غربالگری آن
 • آسیاب کردن چوب
 • انتقال به کوره
 • بسته بندی اولیه
 • بسته بندی متعلقات غیر از زغال مانند ژل آتش زا، کبریت
 • و در نهایت بسته بندی زغال

هر آنچه در مورد فروش زغال باید بدانید

فروش زغال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به طوری که اگر از روش های مناسب بهره نبرید احتمال شکست در فروش بالا خواهد رفت.

در فروش مهمترین نکته کیفیت و مرغوبیت زغال است، کیفیت زغال می تواند به نوع چوب، روش تولیدی، بسته بندی و نحوه فروش آن وابسته می باشد.
تولید کنندگان زغال در تلاش هستند بهترین و باکیفیت ترین نوع زغال را تولید و به بازار فروش عرضه نمایند از این رو مصرف کنندگان به کیفیت زغال توجه بسیاری دارند.

کیفیت زغال کبابی به موارد زیر بستگی دارد:

 • مواد اولیه در ساخت زغال
 • میزان حرارت
 • وضعیت نگه داری
 • نحوه قالب بندی و قالب
 • خشک کردن زغال

کیفیت بالای زغال همچنین به عواملی همچون شکستگی، گازگیری، میزان خام بودن و یا پخته بودن، فشار و میزان حرارت بستگی دارد.
معمولا شکستگی زغال پس از تولید و ساخت زغال به وجود می آید که اغلب به نحوه نگهداری و تولید آن بستگی دارد اگر در هنگام تولید زغال حرارت بیش از حدی به آن وارد شود این اتفاق می افتد.
ضمنا در هنگام حمل و نقل اگر فشار فیزیکی و ضربه به زغال وارد شود ممکن است دچار شکستگی آن شود.

گازگیری زغال رابطه مستقیمی با فشار دارد به طوری که اگر فشار کمی به زغال وارد شود امکان کیفیت پایین زغال بسیار زیاد است.
حرارت و میزان دمای کوره در تولید زغال بسیار مهم است اگر این میزان دما کم باشد باعث خام شدن زغال خواهد شد در حالی که اگر حرارت و دما زیاد باشد باعث پخته شدن بیش از حد و شکستگی آن می شد.

اگر عمل گازگیری در زغال به خوبی انجام نگیرد در هنگام استفاده از زغال با پریدن و تکه تکه شدن زغال و صدای خردشدگی روبه رو خواهیم شد.
اغلب برای تولید زغال از چوب های درختان استفاده می شود و همانطور که می دانید هر درخت چوب به خصوص و خاصی دارد.

زغال کبابی از نوع زغال های چوبی می باشد که طرفداران زیادی در بین مردم و مشاغل مختلف دارد، فروش زغال چوب به روش های مستقیم و غیر مستقیم انجام می پذیرد.
فروش زغال به صورت مستقیم مزیت های بسیاری را در اختیار خریداران و مصرف کنندگان قرار می دهد و همین موجب افزایش فروش خواهد گردید.
اگر فروش زغال به صورت عمده و مستقیم انجام گیرند به دلیل حذف فروشندگان بسیار و واسطه گران، از قیمت محصولات به طور چشمگیری کاسته می شود که موجب رضایتمندی مشتریان و جلب رضایت آنها خواهد شد.
در این روش خریداران با استفاده از اینترنت و به طور آنلاین دسترسی کاملی به انواع زغال خواهند داشت از طرفی تضمین کیفیت کالا نگرانی های پیش رو را کاهش می دهد.

در زیر به برخی از مزایای فروش زغال به صورت مستقیم اشاره شده است:

 • خرید آسان و سریع
 • دسترسی به انواع زغال
 • کیفیت بالا
 • تضمین سلامت کالا
 • صرفه جویی در وقت و هزینه
 • قیمت ارزان

مهم ترین مزیت زغال کدام است؟

مهم ترین مزیت زغال کدام است؟زغال این روزها در هر خانه ای پیدا می شود و نبود آن قطعا مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد؛ از مهم ترین مزیت زغال با کیفیت و مرغوب می توان به پر حرارت بودن آن اشاره کرد.
علاوه بر حرارت زغال می توان به بدون بو بودن زغال، بادوام بودن، عدم تولید خاکستر اضافی، بدون دود بودن زغال و عدم جرقه های متعدد نام برد.

اساسا انواع و اقسام مختلفی از زغال وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و مزیت های مربوط به خودشان را دارند در زیر به برخی از انواع زغال اشاره می کنیم:

زغال کبابی: زغال کبابی از انواع زغال فشرده محسوب می شود که کاربرد های زیادی را در اختیار مصرف کنندگان می گذارد.
زغال های فشرده (زغال کبابی) پرکاربردترین نوع زغال است که معمولا از ترکیب خاک اره، خاک زغال و مواد اولیه دیگر مانند پوست درختان ساخته و تولید می شوند.
این نوع زغال در هنگام سوختن از خود بو و دود بر جای نمی گذارد و هنگامی که به طور کامل سرخ شد نیاز به باد دائم ندارد و به خوبی فرآیند سوختن به صورت تدریجی انجام می گیرد.
این مزیت باعث افزایش بازده و کارایی زغال شده است، به همین دلیل از آن برای بسیاری از فعالیت ها استفاده می شود.

زغال نارگیل: زغال نارگیل همانطور که از نامش پیداست از پوست نارگیل و فراورده های آن تولید می شود که موجب سازگاری این نوع زغال با محیط زیست خواهد شد.
این نوع زغال کم خاکستر تولید می کند، دود نمی کند، دارای حرارت مناسبی است و زمان طولانی می سوزد که کارایی آن را افزایش داده است.

زغال فشرده پسته: این نوع زغال از پوست پسته ساخته می شود همچنین برای تولید آن از موادی مانند خاک اره و خاکه زغالی نیز استفاده می شود.

زغال لیمو: رنگ این نوع زغال براق و سیاه می باشد که شکافی ندارد؛ در هنگام شکسته شدن صدای خاصی ایجاد می شود.
زغال لیمو از انواع زغال فشرده به شمار می رود و برای تولید آن از فشار و حرارت بسیاری برای بالا بردن کیفیت آن مورد استفاده قرار می گیرد.
برای ساخت این نوع زغال از چوب درختان مرکب مانند لیمو، نارنج، پرتقال و درخت لیمو شیرین استفاده می شود.

زغال کافه ای: زغال کافه ای از چوب درختان مرکب ساخته می شود؛ برای تولید این نوع زغال از مواد شیمیایی مانند چسب های مخصوص استفاده می شود.

ارزان ترین مارک زغال در ایران

برند و مارک های زیادی وجود دارند که علاوه بر قیمت بالا دارای قیمت ارزان و پایین تری در مقایسه با سایر برند های موجود دارند.

ارزان ترین مارک زغال در ایران با اختلاف زغال های چوبی و کبابی می باشد که کاربردهای بسیاری را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.

در هنگام خرید زغال مرغوب باید به نکات زیر توجه کنیم:

 • انتخاب زغال متناسب با نیاز
 • عدم شکستگی زغال
 • قیمت مناسب
 • عدم دود، بو و جرقه
 • حرارت مطلوب
 • خاکستر کم
 • عدم استفاده از مواد شیمیایی در آن 

علت تفاوت قیمت انواع زغال

علت تفاوت قیمت انواع زغال قیمت زغال شاید بزرگترین چالش برای خریداران باشد و به طبع قیمت تاثیر مستقیمی بر کیفیت دارد البته باید این نکته را هم به یاد داشت که قیمت بالای کالا نشان از کیفیت آن می دهد.
اکنون این سوال پیش می آید که علت اصلی تفاوت قیمت انواع زغال چیست? برای پاسخ به این سوال باید انواع زغال را بشناسیم که به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 1. زغال های فشرده
 2. زغال لیمو

زغال های فشرده همانطور که از نامشان پیداست بر اثر فشار زیاد حاصل می شوند و از قطعات ریز و خرد گیاه ساخته می شوند.
این نوع زغالها از لحاظ کیفی قابل توجه هستند و قیمت ارزانتری در مقایسه با سایر زغالها دارند؛ دوام زغال های فشرده قابل قبول می باشد چرا که در اثر فشار کیفیت بالایی به خود گرفته است.

از زغال فشرده برای استفاده در شومینه، منقل، پخت و پز و … استفاده می کنند که محبوبیت خوبی در بین خریداران دارد.
در حالیکه کاربرد اصلی زغال های لیمو برای استفاده در سفره خانه و قلیان می باشد؛ زغال لیمو از اندام های گیاه ساخته می شود.

از توضیحات بالا می توان نتیجه گرفت که قیمت زغال به نوع ساخت، مواد استفاده شده و به طور کلی نوع زغال بستگی دارد.

در زیر به مهمترین عوامل موثر بر قیمت زغال می پردازیم:

 • نوع زغال
 • نحوه خرید و فروش
 • کیفیت
 • میزان تولید و تقاضا
 • نحوه عرضه محصول

اگر به اشکال زغال توجه کنیم می بینیم زغال های ساخته شده در طرح ها و شگل های مختلفی هستند به طور مثال استوانه ای، مربعی، لوزی شکل و … که به زیبایی هر چه بیشتر زغال کمک می کند.

راجع به خرید و فروش زغال باید گفت که اگر زغال را به صورت عمده ای و کلی از کارخانه تهیه کنیم طبیعتا از قیمت کمتری برخوردار هستند و مقرون به صرفه می باشند.
اما اگر زغال را به صورت جزئی و خرده تهیه نماییم به دلیل فروشندگان بسیار و واسطه گران، قیمت زغال بیشتر خواهد بود.
تولید محصول رابطه مستقیمی با میزان تقاضا آن دارد بدان معناست که هر چه تولید کنندگان محصولات بیشتری تولید و روانه بازار کنند، نیاز بازار به اینگونه محصولات کاهش می یابد و به طور چشمگیری از قیمت محصول کاسته می شود در نتیجه خریداران می توانند با توان خرید بهتری محصولات مورد نیازشان را خریداری کنند.

صادرات زغال چوب انگور به کشور هندوستان

ایران ظرفیت عظیمی برای تولید و ساخت انواع زغال چوب را دارا می باشد به طوری که به کشورهای مختلفی صادر می شوند.
دلیل صادراتی بودن زغال چوب ایران، کیفیت بالا و مرغوبیت آن می باشد و می توان به قطع گفت که کیفیت زغال چوب انگور قابل مقایسه با زغال های تولید خارج نیست.

صادرات زغال چوب انگور به کشور هندوستان از گذشته تا به حال ادامه داشته است و در سال های اخیر رشد خوبی را شاهد بوده ایم.
صادرات زغال به کشورهایی اعم از هند، ترکیه، چین، روسیه و عراق انجام می پذیرد که درصد زیادی را کشور هندوستان به خود اختصاص داده است.
هندی ها سرانه مصرف زغال بالایی دارند و همین موجب واردات فرآورده های چوبی مانند زغال و … شده است.
بر طبق آمارهای صورت گرفت تخمین زده شده است که بر تعداد کشورهای وارد کننده زغال چوب انگور از ایران اضافه می شود که از تجارت خوب این نوع محصولات حکایت می کند.

تجارت زغال چوب بر اساس افزایش نیاز و بالا رفتن جمعیت رونق خوبی پیدا کرده است و احتمال می دهند سود مناسبی را به فروشندگان ارائه دهد.
ایران به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و موقعیت جغرافیایی عالی برای رشد درختان بسیار مناسب هستند.
همانطور که می دانید در شمال کشور درختان بسیاری وجود دارند که می توان از آنها برای تولید زغال چوب استفاده کرد.

سالانه بیش از صدها تن زغال در کشور تولید و فرآوری می شوند که به دو بخش زغال های داخلی و زغال های خارجی تقسیم می شوند.
زغال های داخلی در بازارهای ایران عرضه می شوند اما زغال های خارجی اختصاص به صادرات دارد که درصد زیادی به کشورهای همجوار ارسال می شوند.

🔹 مجموعه زغال بریشان شما را به خرید بهترین انواع زغال ها دعوت می نماید.
✅ مختص افرادی که زغال خوب می خواهند ولی نمی دانند از کجا تهیه کنند.
🔸 کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید