قیمت زغال چوب در ایران

چه عواملی در تعیین قیمت زغال چوب در ایران تاثیرگذار است؟ آیا می دانید کدام شهرها بهترین و بیشترین حجم زغال چوب را تولید می کنند؟ تولید زغال چوب در ایران قدمت بسیار طولانی دارد و همانطور که می دانید در ابتدا از روش های کاملاً سنتی برای این امر استفاده می کردند که علاوه بر زمان بر بودن، قیمت تمام شده هر کیلو از انواع آن نیز بسیار بالا بود. از سوی دیگر کیفیت زغال سنتی به علت عدم توانایی در تنظیم دمای کورها و نظارت کافی بعد از آتش زدن اغلب پایین است و در کمترین زمان ممکن زغال های تولید می سوزند و به خاکستر تبدیل می شوند. در سالهای اخیر زغال بریکت یا فشرده تا حدود زیادی جایگزین زغال های سنتی شده است که در کورهای صنعتی تولید می شود و جهت تهیه و آماده سازی آن نیاز به قرار گرفتن در یک منطقه جنگلی یا شهری با وسعت باغات مرکبات زیاد نیست زیرا به راحتی و با مواد اولیه ای مانند ضایعات چوب بهترین زغال ها را تولید می کنند.

بنابراین قیمت زغال چوب تحت تاثیر مواد اولیه جهت تولید، نوع زغال سنتی یا صنعتی، هزینه کارگران، قیمت و کیفیت چوب، هزینه حمل و نقل و بسیاری موارد دیگر متغییر است. از نظر میزان تولید نیز باید اشاره کنیم که استان هایی مانند فارس، کرمان، کردستان و اصفهان از جمله بزرگترین تولید کنندگان انواع زغال چوب به شمار می روند، هر چند در شهرهای بزرگ و صنعتی مانند تهران نیز این روزها در کارگاه های تولیدی انواع زغال صنعتی بسته بندی و روانه بازار مصرف می شوند.

در ادامه تاریخچه و مشخصات زغال خوب را با یکدیگر بررسی می کنیم.

قیمت زغال چوب در ایران

تاریخچه استفاده از زغال در ایران

تاریخچه استفاده از زغال در ایران زغال یک ماده سیاه، سبک، شکننده می باشد که از ضایعات چوب در هنگام قطع درختان بدست می آید که با نیم سوختن این ضایعات و یا دیگر اندام های حیوانی و گیاهی بدست می آید. زغال یک نوع کربن ناخالص بدست می آید که بخش اعظم آن را کربن تشکیل داده است. زغال در صورتی که از درختان بدست ی انواع مختلفی دارد. زغال انواع درخت میوه از زغال های مرغوب می باشد. در ابتدا در گذشته آدمیان بعد از شکار حیوانات از استخوان های آن ها زغال تولید می کردند و سپس با چوب درختان مختلف زغال تولید کردند.یکی از جدید ترین نوع زغال در  اولین موارد استعمال در جنگ جهانی اول کشف شد. این زغال امروزه به زغال زنده نامیده می شود که دانشمندان دریافتند که با حرارت دادن به زغال نیروی جذب گازش بیشتر می شود. امروزه که این نوع زغال را زغال زنده می گویند و به طرز دیگری تولید می شود. در جنگ جهانی اول به علت وجود گاز های سمی دانشمندان برای حل این موضوع برای سربازان خود چیزی شبیه زغال زنده تولید کردند. مواد سمی از این زغال ها بگذرند جذب زغال می شوند و جذب بدن نمی شوند. جذب این زغال بسیار بالا می باشد و درصد بسیار زیادی از گاز های سمی در هنگام ورود از این نوع زغال ها جذب ماسک زغالی می گردند. ای ماسک در صورتی که به علت داشتن منافذ ریز به راحتی گاز اکسیژن از آن عبور کرده و افرادی که از آن استفاده می کنند با کمبود اکسیژن مواجه نمی شوند.

مشخصات زغال خوب چیست؟

زغال ها انواع مختلفی دارد که برای کارهای مختلفی استفاده می کنند. زغال از گذشته برای کاربرد های مختلفی مثل پخت و پز، درست کردن گوشت کبابی و برای استعمال دخانیات مصرف می شود در نتیجه باید از زغال های خوب و طبیعی استفاده کنند. زغال باید از چوب های طبیعی و فشرده تولید شوند. زغال مورد استفاده برای قلیان و زغال کبابی معمولا از هم جدا می کنند زیرا برای کباب کردن گوشت باید از زغال های طبیعی با درصد بالای کربن استفاده کرد. 

هر زغال موجود در بازار زغال مرغوب نمی باشد. زغال هم مانند تمام کالا های دیگر انواع مختلفی دارند و زغال خوب باید ویژگی های خاصی داشته باشد. یکی از مهمترین ویژگی های که زغال باید داشته باشد فشردگی زغال می باشد، زغال نباید در شعله زود خاموش و باید شعله آن مداوم باشد برای تحقق این موضوع باید زغال فشردگی لازم را داشته باشد تخلخل در زغال باعث می شود که زغال شعله مداومی ایجاد نکند. گاز های مضر، دود و بوی بد تولید نکند، جرقه ایجاد کردن زغال در هنگام سوختن از ویژگی های  نامطلوب در زغال می باشد، زغال باید از مواد طبیعی باشد و بهتر است که زغال از چوب درختان میوه باشد. زغال باید به طور کامل بسوزد و خاکستر کمی تولید کند. روشن شدن آن باید سریع باشد. زغال باید حرارت کافی را برای کار مد نظر داشته باشد. زغال هر نوع درخت در زمان مشخصی از سال معمولا در بازار موجود می باشد زیرا زغال بعد از برداشت میوه و قطع درختان و تولید چوب درختان، زغال از آن تولید می شود. زغال نارگیل تنها زغال می باشد که معمولا در همه ایام سال در بازار موجود می باشد. زغال همه درختان با همدیگر متفاوت می باشند و همه نوع از آن ها ویژگی مطلوب را ندارند. فشردگی انواع زغال ها بایکدیگر متفاوت می باشد.

در بسیاری از مواقع از زغال برای بوگیری یخچال و بسیاری از جاهای دیگر برای حذف بو استفاده می کنند. در این موارد از کاربرد، زغال باید دارای نسبت سطح به حجم بالایی داشته باشد به بیان دیگر میزان جذب آن برای به دام انداختن ذرات مضر زیاد باشد. از این نوع زغال ها در دستگاه های تصفیه آب به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع زغال یک تصفیه گر خوب برای حذف مواد مضر بد بو و خطرناک می باشد. 

 زغال سنگ نیز نوعی زغال می باشد که از کانی سیاه رنگی که از تجزیه شدن بقایای گیاهی تولید می شود بدست می آید. از زغال سنگ نیز همانند زغال چوب برای ایجاد حرارت استفاده می شود ولی با این تفاوت که زغال سنگ در شرایط بی هوازی تولید می شود و همچنین زغال سنگ بیشتر در صنایع برای ایجاد حرارت و یا جذب گاز های مضر مورد استفاده قرار می گیرد. 

بی نظیر ترین مدل ارائه شده از زغال

بی نظیر ترین مدل ارائه شده از زغال زغال به علت استفاده آن در پختن غذا باید ویژگی های خوب داشته باشد زغال باید مرغوب باشد و به سلامتی آسیب نرساند. زغال باید از چوب های طبیعی باشد و چوب هایی که فشردگی لازم را داشته باشد که شعله آن دوام داشته باشد و در هنگام پختن غذا زمان زیادی را صرف روشن کردن مجدد زغال کنیم. زغال باید علاوه بر فشردگی ویژگی های دیگری نیز داشته باشد. این ویژگی ها عبارتند از: عدم ایجاد جرقه در هنگام سوختن، عدم تولید گاز های مضر و تولید دود. زغال باید از مواد طبیعی مثل چوب درختان میوه که فشردگی لازم را برای سوختن کامل داشته باشد. زغال باید به طور کامل بسوزد و خاکستر کمی از خود به جا بگذارد. امروزه زغال های مختلفی در بازار موجود می باشد ولی زغال درخت نارگیل به علت داشتن ویژگی های مطلوبی مثل طبیعی بودن، فشرده بودن، عدم تولید گاز های مضر و خطرناک و عدم تولید جرقه از زغال های بسیار مرغوب در بازار می باشد و تنها زغالی می باشد که در همه ایام سال در بازار موجود می باشد. فروشنده هادر صورتی که می خواهند فقط با یک نوع زغال کار کنند، انتخاب زغال نارگیل انتخاب بسیار مناسبی برای راه اندازی کسب و کار می باشد. 

موارد کاربرد انواع زغال

از چوب درختان برای تولید زغال و زغال سنگ تولید می کنند. زغال سنگ نیز برای تولید حرارت در کوره های گرمازا در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. زغال سنگ آتش متمرکز تری ایجاد می کند. زغال سنگ یکی از اولین دستاوردهای تکنولوژیکی انسان است. هنگامی که چوب به آرامی بدون اکسیژن سوزانده می شود، زغال سنگ تولید می کند. اکثر ترکیبات شیمیایی طعم دهنده چوب را از بین می برد و یک سوخت غنی از کربن را به وجود می آورد که گرم ، تمیز و کارآمد می سوزاند. زغال انواع مختلفی دارد که هر نوع آن کاربرد های خاص خود را دارد. کاربرد زغال بسیار گسترده است در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم:
امروزه با افزایش کافه ها و قلیان فروشی ها در سطح شهر میزان مصرف زغال نیز افزایش یافته است. یک دیگر از کاربرد آن در کبابی ها و رستوران ها برای پختن کباب می باشد که یک روش پخت کم ضرر برای پختن گوشت می باشد. پختن گوشت با زغال به جای سرخ کردن این زغال یا آبپز کردن این گوشت ها بسیار بهتر می باشد. امروزه زغال برای استفاده در خانه نیز خریداری می شود و برای کار های جزئی خانه مثل دود کردن اسفند، کباب زدن، یا مصرف برای خانه هایی که استعمال قلیان دارند نیز استفاده می شود. این کاربرد ها برای کار های خانگی می باشد ولی زغال یک کاربرد گسترده و پر سود تر نیز دارد. تولید زغال سنگ از زغال های تولید شده از چوب درختان نیز از کاربرد های گسترده استفاده زغال می باشد. از زغال ها به عنوان جاذب برای حذف گاز های مضر مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه یک کاربرد وسیع برای زغال استفاده آن در دستگاه های تصفیه می باشد که برای تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفته است. 

هر آنچه قبل از خرید زغال باید بدانید

هر آنچه قبل از خرید زغال باید بدانید قبل از خرید زغال باید درباره ی کیفیت زغال اطلاعات داشته باشید تا بدانید زغال مرغوب و کدام نامرغوب می باشد. 

برای اینکار باید ابتدا بدانید که یک زغال مرغوب دود زیادی نمیکند پس اگر زغال را به خصوص برای مکان های بسته میخواهید استفاده کنید زغالی را خریداری کنید که تولید دود نکند که ایمنی لازم را برای استفاده از آن در اماکن بسته ایجاد شود. 

همچنین زغالی مرغوب است که جرقه کمتری تولید کند. داشتن جرقه در هنگام سوختن زغال، امکان آتش سوزی و آسیب دیدن را افزایش می دهد. 

کمترین تقاضای بازار زغال، با کیفیت و مناسب ، بازار داخلی است.  دلایل این امر این است که عملکرد به راحتی قابل اندازه گیری نیست.قدرت مصرف کنندگان به عنوان افراد برای مشخص کردن و به دست آوردن زغال چوب با کیفیت خوب حداقل است و یک معامله خاص بین قیمت و کیفیت وجود دارد که مصرف کننده خانگی برای به دست آوردن نتایج رضایت بخش است، یک محصول با رهنمودهای کیفی برای زغال سنگ خانگی  ارزشمند در تأمین حداکثر بازده از منابع چوبی است، با این وجود عملکردی مناسب را در اختیار خانواده قرار می دهد. این فاکتور را باید در مورد زغال در نظر داشت زیرا نیازهای صنعتی و خانگی همیشه یکسان نیستند و ارزیابی هوشمندانه از نیازهای واقعی کیفیت بازار می تواند امکان عرضه زغال مناسب با قیمت پایین یا مقادیر بیشتر را هم برای خریدار و هم برای فروشندگان فراهم کند.

زغال سنگ فرار زیاد قابل اشتعال است اما ممکن است با شعله دود بسوزد.  زغال سنگ فرار کم نور، به خوبی می سوزد. یک زغال چوب خوب تجاری می تواند محتوای ماده فرار خالص داشته باشد. حدود 30٪. زغال با ماده فرار زیاد نسبت به زغال سنگ فرار کم سخت سوخته معمولی کمتر استحکام می بخشد و بنابراین در حین حمل و نقل و جابجایی جرقه کمتری تولید می کند. در نتیجه از رطوبت طبیعی بالاتری برخوردار است. مقدار کربن ثابت زغال از 50٪ به میزان بالا یا حدود 95٪ کم است. بنابراین زغال سنگ عمدتا از کربن تشکیل شده است. میزان کربن معمولاً به عنوان تفاوت تخمین زده می شود. یعنی همه ترکیبات دیگر از 100 درصد به عنوان درصد کسر می شوند و باقیمانده درصد کربن “خالص” یا “ثابت” فرض می شود. مقدار کربن ثابت مهمترین ماده تشکیل دهنده فلزات است زیرا این کربن ثابت است که وظیفه کاهش اکسیدهای آهن سنگ آهن برای تولید فلز را بر عهده دارد. اما کاربر صنعتی برای به دست آوردن عملکرد بهینه در کوره، باید تعادل بین طبیعت شکننده زغال کربن ثابت بالا و استحکام بیشتر زغال سنگ با کربن ثابت پایین تر و ماده فرار بالاتر داشته باشد.

سوالات متداول در مورد زغال

از سوالات متداول این است که زغال مرغوب ارزان قیمت را از کجا بخریم؟ اگر به دنبال زغال ارزان قیمت هستید باید از فروشندگانی زغال بخرید که فروش عمده داشته باشند زغال به قیمت عمده فروشی قیمت مقرون به صرفه تری نسبت  به فروش جزئی دارد. خرید مستقیم از خرید های مقرون به صرفه برای خرید عمده زغال می باشد. خرید مستقیم، خرید از کارخانه های تولید کننده می باشد که به علت وجود نداشتن دلالان و واسطه ها، هزینه ی ناشی از وجود دلالان از قیمت زغال کاسته می شود. علاوه بر قیمت مناسب برای خرید، زمان مناسب برای خرید نیز بسیار مهم می باشد.خرید آنلاین به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد افراد بیشتری را به خود جذب می کند. از جمله این ویژگی ها می توان به صرفه جویی در زمان افراد اشاره نمود. در خرید آنلاین، می توان با ورود به سایت و انتخاب نوع زغال و میزان مد نظر زغال را در کمترین زمان از فروشگاه معتبر خریداری کنید. 

زغال را از کجا بخریم؟!

چگونه زغال ارزان تهیه کنیم؟!

راحت ترین جواب و در دسترس ترین آن می‌تواند خرید از عمده فروشی ها باشد.این سایت نیز در زمینه فروش زغال مرغوب فعالیت دارد و شما می توانید از طریق این سایت نیز اقدام به خرید نمایید.

قطب تولید زغال درخاورمیانه

قطب تولید زغال درخاورمیانه  می توان ایران را قطب تولید انواع زغال مرغوب در خاورمیانه دانست، که سالانه میزان بسیار بالایی از زغال های بسیار با کیفیت و درجه کیفی یک در این کشور تولید می گردد، و همچنین ایران یک صادر کننده قدر در این صنعت پرکاربرد است. زغال چوب بسیار پرکاربرد در ایران بوده و تولید کنندگان بسیار زیادی در این صنعت مشغول به کار هستند. زغال چوب با کیفیت ترین نوع زغال است.

زغال تولید شده در ایران افزون بر کیفیت بالا، از لحاظ قیمت بسیار مناسب است. بسیاری از کشورها ترجیح می‌دهند به جای تولید زغال، به خرید آن از کشور عزیز ما بسنده کنند، چراکه علاوه بر قیمت مناسب، کیفیت بسیار بالایی دارد و این تضمین کیفیت برای محصولات آنها وجود ندارد. زغال های تولیدی در واحد ما را با افتخار می توان به عنوان زغال درجه یک صادرات دانست.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.