🔹 مجموعه زغال بریشان شما را به خرید بهترین انواع زغال ها دعوت می نماید.
✅ مختص افرادی که زغال خوب می خواهند ولی نمی دانند از کجا تهیه کنند.
🔸 کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید.

بهترین قیمت زغال بلوط در ایران

زغال بلوط را از سوزاندن تنه ی درخت بلوط می توان به دست آورد. البته همیشه و همه جا نمی توان به راحتی این کار را کرد و اگر قصد تهیه این زغال را داشته باشید باید از سازمان محیط زیست مجوز بگیرید. 

تفاوتی که این زغال با زغال های فشرده و کبابی دارد، حرارت و دوام بالا است. در این مقاله در مورد قیمت زغال بلوط در ایران و آسان ترین و مطمئن ترین راه تهیه آن بحث خواهیم کرد. 

بهترین قیمت زغال بلوط در ایران

ویژگی های زغال بلوط چیست؟

ویژگی های زغال بلوط چیست؟

نمی توان گفت هر زغالی با کیفیت است. کیفیت زغال را چند پارامتر تعیین می کند. مرغوبیت و کیفیت زغال روی قیمت آن تاثیر گذار است. 

زغال مرغوب و با کیفیت توانایی نگهداری شعله را در خود دارد و این مسئله باعث می شود شعله زود خاموش نشود. یک ویژگی مهم دیگر در زغال مرغوب کم دود یا بی دود بودن آن است که یک مزیت خیلی مهم است.  

زغال خوب خاکستر فراوان هم ندارد، بو و گاز هم در محیط متصاعد نمی کند، جرقه هم ایجاد نمی کند. زغال بلوط هم از با کیفیت ترین و مرغوب ترین زغال هاست و این مزیت ها را دارد. 

این زغال را از سوزاندن تنه درخت بلوط و مرکبات به دست می آید و به دلیل مرغوبیت زیادش خیلی طرفدار دارد اما مشکل مهمی که وجود دارد این است که تولید این زغال به مراتع طبیعی و در نتیجه به محیط زیست آسیب می زند و به همین دلیل تولید آن در اکثر مواقع ممنوع است. چون اکثر کارشناسان محیط زیست معتقد هستند که درخت بلوط نقش بسیار مهمی در تولید اکسیژن و پاکسازی هوا و همینطور جلوگیری از فرسایش خاک دارد. و به همین دلیل تولید زغال از جنگل های با ارزش درختان بلوط با محدودیت بسیار زیادی همراه است. 

مواد اولیه زغال یا نوع چوب  و شیوه ای که زغال را تولید می کنند از پارامتر های تعیین کیفیت زغال است. شیوه ی تهیه زغال در شرایط آب و هوایی و مناطق مختلف متفاوت است. معمولا خاک زغال را با مواد ارگانیک مخلوط می کنند. 

کیفیت کوزه زغال هم بسیار مهم است. کوزه زغال یک نوع دستگاه است و سوخت آن، سوخت گیاهی است. 

انواع کاربرد های زغال بلوط

امروزه کارشناسان به فواید زغال بلوط  و انواع دیگر زغال برای بدن پی برده اند و در کارخانه جات مختلف زغال را به مواد غذایی در حد استاندارد و تعیین شده اضافه می کنند.

در مورد کاربرد زغال بلوط می توان گفت مثل چند زغال دیگر مانند زغال لیمو، پرتقال و … برای قلیان به کار می روند. زغالی که برای قلیان به کار می رود سیاه و شکننده است. این زغال از نیم سوخته شدن تنه درخت به دست می آید و ۸۵ تا ۹۵ درصد زغال را کربن تشکیل می شود. 

 این زغال به دلیل عطر و بوی خوبی که دارد بسیار محبوب است. این زغال برای قلیان خوب است چون هم زود سرخ می شود و پر حرارت است، بدون جرقه و دود است، در زمان کمتری مثلا کمتر از بیست دقیقه آتش می گیرد، خاکستر کمتری از این زغال بر جا می ماند و حتی بدون باد زدن هم روشن می ماند. این زغال به مدت نسبتا زیاد یعنی حدود سه تا پنج ساعت می سوزد. 

مهم ترین فواید زغال بلوط

مهم ترین فواید زغال بلوطهمانطور که ویژگی زغال بلوط شرح داده شد می توان گفت علاوه بر این که زغال بلوط مرغوبیت بالایی دارد و برای مصارفی مانند قلیان خیلی خوب است اما این زغال حتی می تواند مصارف درمانی و دارویی داشته باشد.

حتما با مشکلات معده آشنایی دارید و در طول عمر خود تجربه کرده اید، مشکلاتی مانند نفخ، درد معده، رو دل کردن و … زغال ها را می توان به شکل قرص یا پودر یا مایع هایی که تهیه شده و در داروخانه ها و عطاری ها عرضه می شوند، تهیه و مصرف کرد و از مشکلات معده رهایی یافت. 

یکی از فواید زغال این است که به دفع سموم بدن کمک می کند چون آن ها را جذب می کند و باعث پاکسازی بدن و احساس سبکی می شود و انرژی فرد را افزایش می دهد. زغال را در نوشیدنی ها هم زیاد و تخصصی استفاده می کنند و نوشیدنی های ویژه زغالی در بازار موجود می باشد. 

از این زغال می توان مواد پودری یا خمیری برای جرم گیری و سفید کردن دندان ها تهیه کرد، موادی برای تصفیه و پاکسازی هوا، به عنوان شامپو، ماسک صورت و … استفاده کرد. 

خمیر دندان حاصل از این زغال در سفید کنندگی دندان ها بسیار خوب عمل می کند فقط چون خاصیت سایندگی خیلی بالایی دارد ممکن است مصرف زیاد آن به مینا دندان و لثه ها آسیب بزند. 

ماسک هایی که از این زغال درست می شوند، اگر روی پوست قرار بگیرند، آلودگی ها و چربی های پوست را کاملا پاکسازی می کنند اما توجه کنید که این ماده از روی پوست برای سم زدایی موثر نیست. 

شامپو های ساخته شده از این زغال به خوبی پوست سر را لایه برداری می کنند و نشاط و شادابی به پوست سر و ریشه موهایتان می بخشد و چربی، شوره سر، خشکی، خارش و سایر مشکلات مربوط به پوست سر و موهایتان را به طور طبیعی و قوی رفع می کند. 

آیا می دانید از این زغال حتی می توان برای تهیه و ساخت دئودورانت هم استفاده کرد؟ 

بله. دانشمندان و محققان علوم مواد دارویی و بهداشتی در حال تحقیق در این زمینه هستند و شواهدی وجود دارد که این ماده روی پوست حساس ناحیه زیر بغل فعل  و انفعالات مضری ندارد و دچار التهاب پوست این ناحیه و آسیب رسیدن به آن نمی شود. این دئودورانت ها را می توان بدون آلومینیوم و با افزودن روغن های ضروری تهیه کرد. این دئودورانت طبیعی بسیار قوی بود و عرق را جذب می کند و نتیجه بسیار رضایت بخش خواهد بود. 

در کوه های زاگرس زغال بلوط به دو روش تولید می شود یا در بشکه های فلزی چوب درختان بلوط را می سوزانند و یا اینکه چوب درختان بلوط را در داخل گودالی به اندازه یک قبر خرد می کنند و می ریزند و می سوزانند و زغال تهیه می کنند. 

منبع تامین زغال بلوط در ایران

در حال حاضر آمار رسمی و دقیقی از اینکه چند کوره فعال تولید زغال در کشور هست، وجود ندارد. طبق تحقیقات و آمار وزارت صنعت و معدن و تجارت، در کشور فعلا ۱۸ واحد صنعتی مجوز برای تولید کردن زغال را دارند. البته کوره های فعال برای تولید زغال، هم می توانند صنعتی و مدرن باشند و هم سنتی. در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد کوره های سنتی در دست نیست و آمار به دست آمده فقط مخصوص کوره های صنعتی و مدرن است. 

همانطور که گفته شد، تولید زغال بلوط محدودیت قانونی دارد و در اکثر مواقع ممنوع است  چون منبع زغال بلوط محدود است با زیاده روی در قطع درختان بلوط و سوزاندن آنها جنگل های ارزشمند و چندین ساله ی درختان بلوط از بین می روند و آسیب جدی به طبیعت و محیط زیست وارد می شود. 

جنگل های شمال ایران محافظت شدید تری نسبت به جنگل های زاگرس دارند. طبق آماری که به دست آمده بیش از ۳۰۰ کوره فعال زغال در این دو جنگل وجود دارند اما همه این کوره ها دارای مجوز قانونی نیست اند و فقط تعداد انگشت شماری را می توان یافت که قانونی فعالیت می کنند. 

یکی از مهم ترین شهر های منطقه زاگرس که در تولید زغال فعال است، ایلام است. از درختان بلوط این منطقه به روش دوم یعنی حفر گودال و سوزاندن چوب درختان بلوط، روزانه حدود پنج تا هفت گونی زغال به دست می آید. حتی اگر چوب های که در گودال ها می ریزند و چیزی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم هستند، مغزدار بوده یعنی پوسیده نباشند در پایان کار زغال بیشتری بر جا می ماند و زغال به دست آمده مرغوبیت بالاتری خواهد داشت.  اما اگر چوب ها پوسیده باشند زغال بر جا مانده بسیار ریز و به درد نخور هستند. 

در این مناطق چوب درختان بلوط را خرد کرده و داخل گودال ریخته و روی آن نفت می ریزند و بعد با یک فلز روی گودال را می پوشانند چون نباید به داخل گودال هوا برود چون در این صورت به خاکستر تبدیل می شوند. 

حدودا بعد سه روز آتش خاموش می شود و زغال ها را جمع آوری می کنند. این زغال ها یا درشت اند یا ریز. زغال های درشت را برای قلیان و زغال های ریز را برای کبابی ها جدا می کنند. 

مزیت های زغال بلوط نسبت به انواع دیگر

مزیت های زغال بلوط نسبت به انواع دیگرهمان طور که از ویژگی های زغال خوب و مرغوب گفته شد مثل دوام بالا، حرارت بالا، بدون گاز، معطر، بدون خاکستر و … زغال بلوط  همه این مزیت ها را با بالاترین کیفیت داراست و هیچ محدودیتی در استفاده ندارد. هم برای قلیان هم برای کبابی، هم برای مصارف خوراکی و دارویی به شکل فعال شده کاربرد دارد. این زغال از مرغوب ترین و گران ترین زغال های موجود است. 

این زغال آنقدر با کیفیت است که هدف از تولید آن علاوه بر تامین بازار داخلی بیشتر صادر به خارج از کشور است چون سود بسیار بالایی دارد و بسیار ارزشمند است. سود حاصل از صادرات این زغال به دلیل کیفیت بالایی که دارد آنقدر زیاد است که متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل منفعت طلبی و کسب سود بیشتر به طور غیر قانونی و بیشتر از مقداری که مورد نیاز است و مجوز قانونی دارد، درختان بلوط را می برند و می سوزانند و با این کار به محیط زیست آسیب می زنند و با ادامه این روند در دراز مدت به کلی جنگل های زیبا و مردم منفعت درختان بلوط از بین خواهند رفت و طبیعت و محیط زیست با مشکلات جبران ناپذیری مواجه خواهد شد. 

آیا زغال بلوط را می توان به زغال فعال تبدیل کرد؟

ابتدا باید بدانیم زغال فعال چیست؟

زغال فعال یک نوع پودر به رنگ کاملا سیاه، بدون رنگ و بو و طعم است. 

زغال فعال چگونه به دست می آید؟

اگر زغال را در دمای بالا، بدون اکسیژن و تحت خلاء با یک گاز اکسید کننده حرارت دهیم و یا دمای آنرا با مواد شیمیایی که خود فعال شده اند بالا ببریم زغال فعال به دست می آید. زغال فعال کربن خالص است و وقتی زغال را از هر نوعی که هست، لیمویی،  مرکبات، بلوط، پرتقال و … به شکل زغال فعال در می آوریم خواص آن چند برابر می شود چون جذب سطحی آن افزایش می یابد. در واقع کاربرد دارویی و درمانی زغال وقتی قابل بهره گیری و استفاده است که به شکل فعال در آمده باشد. در این صورت بهتر می تواند سموم را جذب کرده و به پاکسازی و درمان بپردازد. زغال نه به حالت اولیه بلکه به شکل فعال شده است که می تواند به سفید کردن دندان، کنترل و جلوگیری از نشانه های پیری، کنترل و درمان پوست چرب، بهبود زخم، کمک به سالم ماندن و شادابی مو، رفع بوی بد بدن و بهبود مشکلات گوارشی بپردازد. مزیت زغال بلوط هم مانند بقیه زغال ها با طی روند فعال شدن چندین برابر می شود. 

مقایسه قیمت زغال بلوط

مقایسه قیمت زغال بلوططبق تحقیقات انجام شده و استعلام قیمت از فروش زغال در جنگل های زاگرس و جنگل های شمال کشور، معلوم شده است که قیمت زغال بلوط جنگل های زاگرس حدودا نصف قیمت زغال بلوط جنگل های شمال کشور است. 

زغال های تولید شده در جنگل های زاگرس به ویژه استان ایلام بسیار پر فروش هستند. در این منطقه بعد از تهیه زغال آن ها را در بسته های پلاستیکی می ریزند که هر بسته حدودا یک تا یک و نیم کیلوگرم زغال را شامل می شود. قیمت هر بسته حدودا دو هزار تا دو هزار و پانصد تومان است. 

اگر بخواهید از لیست قیمت های زغال بلوط مناطق مختلف و فروشندگان مختلف اطلاعات کاملی به دست آورید، می توانید با مراجعه به سایت های اینترنتی که به این منظور طراحی شده اند، لیست قیمت ها، فروشندگان و اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید. همینطور می توانید بسته به برنامه مالی، زمانی و فروش و مصرف خود با کارشناسان و مشاوران وب سایت تماس بگیرید یا مکاتبه کرده و از آنها راهنمایی بخواهید. تیم مشاوره و پشتیبانی در اسرع وقت و به طور کامل به پیام ها و سوالات شما پاسخ خواهند داد. به این ترتیب می توانید در کمترین زمان و با کامل ترین اطلاعات از بازار فروش زغال ایران، به صرفه ترین خرید را داشته باشید. 

زغال بلوط با کیفیت ترین نوع زغال هست و مسلما گران ترین، و کاربرد همه جانبه دارد و در کشور تولید آن با محدودیت همراه است. با وجود قیمت های مختلف فروشندگان اگر می خواهید این زغال نسبتا گران را به مناسب ترین قیمت خریداری کنید، باید طیف گسترده لیست فروشندگان و فروشگاه ها را از سایت های معتبر دریافت کرده و به کمک کارشناسان انتخاب و خرید خود را انجام دهید. 

قیمت زغال بلوط هم در حال نوسان و رو به افزایش است اما خرید عمده آن مثلا از اصفهان بسیار به صرفه است. در این خرید هزینه جانبی خرید زغال درجه یک، درجه دو و درجه سه به حداقل یا به صفر می رسد و ارزان تر از قیمت روز زغال و بسته بندی آن خواهد شد. 

🔹 مجموعه زغال بریشان شما را به خرید بهترین انواع زغال ها دعوت می نماید.
✅ مختص افرادی که زغال خوب می خواهند ولی نمی دانند از کجا تهیه کنند.
🔸 کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید